Aile Hekimliği Enstitüsü Derneği -Yeni adresimize taşındık... Aşağı Öveçler 1322.Cad. 53/9 Çankaya/ANKARA
Aile Hekimliği Enstitüsü Derneği Hakkında
Duyurular

Aile HekimliğiEnstitüsü Derneği yeni adresine taşındı.


Aile Hekimliği Enstitüsü Dernek faaliyetlerinde gönüllü olarak yer almak isteyen sağlık çalışanları, sizleri bekliyoruz.


Döviz Bilgieri
M.E.B.Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 17,9308   17,9631
EURO 18,3411   18,3742
       
Hava Durumu
Ankara Hava Durumu
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Anket
Aile Hekimliği Sisteminden memnun musunuz?


 
Radyo
Sponsorlarımız

  Uzmanlığını alan aile hekimine mecburi hizmet muafiyeti geliyor
 
 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çoğunluğu pratisyen hekimlerden oluşan aile hekimlerinin uzmanlaşmalarının teşvik edilmesi amacıyla torba kanunda önemli bir düzenleme yaptıklarını açıkladı. Torba kanunun önümüzdeki hafta genel kurula gelmesini ümit ettiklerini belirten Müezzinoğlu, "Bu ayın içinde olmazsa bayram sonrası gelecek. Bu torba kanun içinde aile hekimleri ile ilgili yeni bir düzenleme yapmayı planlıyoruz. Şuan YÖK'le görüşüyoruz. Kanun hükmündeki kararname ile aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık yapabilme hakkı vermiştik. Önümüzdeki dönemde uzaktan eğitimle uzmanlık yapabilmeleri için biraz daha teşvik edici olabilmesi için mecburi hizmetle ilgili bir düzenleme planlıyoruz. Uzmanlığını alan aile hekimlerinin mecburi hizmetlerini aile hekimliği yaptıkları yerde yapmış kabul etme gibi bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz." diye konuştu. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen 'Engelli Bireyler İçin Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında 'Toplum Ruh Sağlığı Hizmeti: Sosyal İçermeye Doğru' başlıklı uluslararası konferansın açılışı yapıldı. 2-3 Ekim tarihlerinde Rixos otelde gerçekleştirilecek konferansın açılışına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr Maria Cristina Profili, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert ve birçok davetli katıldı.

Konferansın açılış töreninin ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Bazı basın yayın organlarında yeni bir düzenleme ile aile hekimlerin uzmanlaşma imkanı tanıyan bir çalışma ile ilgili haberler yer alıyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki soruya Müezzinoğlu, "Temmuz ayında çıkartmayı planladığımız sağlık komisyonundan geçen ve genel kurula gelen ama yasalaştıramadığımız bir torba kanun var. İnşallah önümüzdeki hafta bu torba kanunun genel kurula gelmesini ümit ediyoruz. Ama bu ayın içinde olmazsa bayram sonrası gelecek. Bu torba kanun içinde aile hekimleri ile ilgili yeni bir düzenleme yapmayı planlıyoruz. Şuan YÖK'le görüşüyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Aile hekimi arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu pratisyen hekim. Onlara kanun hükmündeki kararname ile uzaktan eğitimle uzmanlık yapabilme hakkı vermiştik. Önümüzdeki dönemde uzaktan eğitimle uzmanlık yapabilmeleri için biraz daha teşvik edici olabilmesi için mecburi hizmetle ilgili bir düzenleme planlıyoruz. Çünkü onlar şuan aile hekimi. Aile hekimi uzmanı olduklarında mecburi hizmet var. Uzman olmadıkları zaman zaten aile hekimliği yapıyorlar dolayısıyla bu nedenle pratisyen hekim arkadaşların meslekleri pratisyen hekim statüsü ve aile hekimi fonksiyonu ile devam ettirmeleri değil tam anlamıyla aile hekimi uzmanlığı statülerini alarak devam etmelerini istiyoruz. O nedenle mecburi hizmetlerini aile hekimliği yaptıkları yerde yapmış kabul etme gibi bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne torba kanunumuz geldiğinde bunu da getirmeyi planlıyoruz. Şayet meclisin teveccühü olursa da aile hekimlerimize bu anlamda bir düzenleme ve uzman olma hakları zaten var bunun pratiğinin güçlenmesine destek olacağız." cevabını verdi. 


02.10.2013 Facebook Paylaş


 

 DİĞER HABERLERfacebook twitter youtube
Üye Paneli
E-posta:    
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı

Aile Hekimliği Enstitüsü

Son Eklenen Video
  Aile hekimliği nereye gidiyor?

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- Sağlık Bakanlığı
- AHUZEM
- AHEF
- TAHUD
- Dünya Sağlık Örgütü
- WONCA
- Sağlıkta Buluşma Noktası
- Sosyal Güvenlik Kurumu
- T.C. Kimlik numaranızı öğrenin
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.