Aile Hekimliği Enstitüsü Derneği -Yeni adresimize taşındık... Aşağı Öveçler 1322.Cad. 53/9 Çankaya/ANKARA
Aile Hekimliği Enstitüsü Derneği Hakkında
Duyurular

Aile HekimliğiEnstitüsü Derneği yeni adresine taşındı.


Aile Hekimliği Enstitüsü Dernek faaliyetlerinde gönüllü olarak yer almak isteyen sağlık çalışanları, sizleri bekliyoruz.


Döviz Bilgieri
M.E.B.Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 13,5703   13,5947
EURO 15,3848   15,4125
       
Hava Durumu
Ankara Hava Durumu
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Anket
Aile Hekimliği Sisteminden memnun musunuz?


 
Radyo
Sponsorlarımız

  Aile hekimleri hastasından haberdar olmalı
 
 

Prof. Dr. Ungan, Avrupa genelindeki bir çalışmaya göre Türkiye'deki aile hekimliği sisteminin "orta düzeyde" olduğunu söyledi.
Birinci basamak sağlık hizmetlerinin iyi olduğu ülkelerde aile hekimliği sisteminin de iyi olduğuna dikkati çeken Ungan, "İyi işlediği düşünülen ancak hiç de öyle olmadığı görülen ülkeler de var" dedi.


Türkiye'de geçmişte var olan sağlık ocaklarıyla topluma yönelik uygulamaların güçlü olduğunu, aile hekimliğiyle de bireye yönelik uygulamaların güçlü hale geldiğini ifade eden Ungan, "İyi bir aile hekimliği sisteminde bu iki yönün de dengeye oturtulması lazım. Koruyucu sağlık hizmetleri bağlamında bu denge sağlanırsa kalıcı, uzun süreli, sürdürülebilirliği olan bir sistem inşa edilebilir" diye konuştu.
 

SEVK ZİNCİRİ


İkinci ve üçüncü basamaktaki hasta yoğunluğunun azaltılmasına yönelik zaman zaman Türkiye için de önerilen "Sevk zinciri" uygulamasını değerlendiren Ungan, şunları kaydetti:

"Aile hekimi bir hastası için ön tanı koyduysa bir üst basamaktaki tanı ve tedavinin en kısa sürede yapılmasının garantisi olmalıdır. Bunun için örneğin 2 haftalık bir süre makuldür. Mesela İngiltere'de aile hekimlerine büyük bir iş yükü verildiği ve bu süre çok uzun tutulduğu için sistem iyi işlemiyor. İyi bir aile hekimliği sisteminde hastaneye gitmek isteyenlerin sayısı son derece düşüktür. Bu sistemi en iyi oturtan ülkelerden biri Hollanda."


Aile hekimi ile üst basamaktaki sağlık kuruluşu arasındaki iletişimin iyi olmasının önemine dikkati çeken Ungan, "Aile hekimleri üst basamaktaki hastanede yapılan tüm tetkik ve tedavilerden haberdar olmalı, hastaya uygulanan işlemleri kullandığı ilaçları iyi bilmelidir" diye konuştu.


Prof. Dr. Mehmet Ungan, aile hekimliğinde tarama testlerinden ziyade periyodik muayene sistemi getirilerek erken tanı konusunda büyük bir adım atılabileceğini söyledi.


15-19 Mayısta düzenlenecek 12. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi'nde Türkiye ve dünyadaki uygulamaların ele alınacağını bildiren Ungan, kongrede, dünyada bu konuda söz sahibi olmuş önemli uzmanların görüş ve önerilerini dile getireceğini belirtti.  (Kaynak:Hürriyet)

 


30.04.2013 Facebook Paylaş


 

 DİĞER HABERLERfacebook twitter youtube
Üye Paneli
E-posta:    
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı

Aile Hekimliği Enstitüsü

Son Eklenen Video
  Aile hekimliği nereye gidiyor?

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- Sağlık Bakanlığı
- AHUZEM
- AHEF
- TAHUD
- Dünya Sağlık Örgütü
- WONCA
- Sağlıkta Buluşma Noktası
- Sosyal Güvenlik Kurumu
- T.C. Kimlik numaranızı öğrenin
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.