Aile Hekimliği Enstitüsü Derneği -Yeni adresimize taşındık... Aşağı Öveçler 1322.Cad. 53/9 Çankaya/ANKARA
Aile Hekimliği Enstitüsü Derneği Hakkında
Duyurular

Aile HekimliğiEnstitüsü Derneği yeni adresine taşındı.


Aile Hekimliği Enstitüsü Dernek faaliyetlerinde gönüllü olarak yer almak isteyen sağlık çalışanları, sizleri bekliyoruz.


Döviz Bilgieri
M.E.B.Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 17,9308   17,9631
EURO 18,3411   18,3742
       
Hava Durumu
Ankara Hava Durumu
Özlü Sözler
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır. Tagore
Anket
Aile Hekimliği Sisteminden memnun musunuz?


 
Radyo
Sponsorlarımız

  Göçebeler nerede, Aile Hekimleri orada
 
 

Malatya'nın Arguvan ilçesinde görevli aile hekimi, havaların ısınmasıyla birlikte Erzincan'ın Sarı Çiçek Yaylası'na göç eden hastalarını takip için 350 kilometre yol kat etti. Aile hekimi Dr. Cumali Kuş, aile hekimliği uygulaması kapsamında sorumlu oldukları bölgelerde hizmet verebilmek için sınır tanımadıklarını söyledi. Göç eden hastaları arasında hamile ve aşı zamanı gelmiş çocukların bulunduğunu belirten Kuş, ikametinden geçici süreliğine ayrılanlara sağlık hizmetlerini bulundukları yerlerde vermeye çalıştıklarını kaydetti.

 

"Sağlıkta Dönüşüm Programı" çerçevesinde başlatılan aile hekimliği uygulaması önce pilot olarak birkaç ilde uygulandı, ardından yurt geneline yayıldı. Uygulama kapsamında görevlendirilen hekimler sorumlu oldukları bölgedeki vatandaşların sağlık sorunlarıyla yakından ilgilenmeyi sürdürüyor. Dr. Cumali Kuş da Arguvan ilçesinde görevli aile hekimlerinden biri. Sorumluluk alanında yer alan Bozburun köyü sakinlerinin havaların ısınmasıyla göç etmesi, işini biraz daha güç bir hale getirmiş. Takip ettikleri hamile ve çocukların yaz aylarında Çiçek Yaylası'na göç ettiklerini belirten Dr. Kuş, aşı yapabilmek için 350 kilometre yol gittiklerini belirtiyor. Aile hekimi ile ebe Ayfer Kılıç, zahmetli bir yolculuğun ardından 5 aylık Merve Perk, 4 aylık Hatice Şurademez ile hamile Şehadet Geyik, Münevver Fırat ve Nahide Dağdeviren'in rutin aşılarını yapmayı başarmış. "Görevimiz neyi gerektiriyorsa onu yaptık." diyen Dr. Cumali Kuş, "Bizim bölgemizde yaşayıp da geçici olarak yaylalara gidenlerin de sağlık hizmetlerini veriyoruz. Sarı Çiçek Yaylası'na giden çocuk ve hamilelerin aşılarını da bu şekilde yaptık. Tahmini 4 ya da 5 saatte 350 kilometre yol kat ettik. Yeter ki bebeklerimiz ve gebe annelerimiz aşısız kalmasın. Kış aylarında bazı köylerin çamur deryasına dönen yollarında, yaz aylarında ise görüldüğü gibi uzak yerlere göç eden yaylacılarımız çoğalmaktadır. Onlara ulaşabilmek elbette sorun, ama biz görevimizin bilincindeyiz." ifadelerini kullanıyor. 


07.07.2011 Facebook Paylaş


 

 DİĞER HABERLERfacebook twitter youtube
Üye Paneli
E-posta:    
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı

Aile Hekimliği Enstitüsü

Son Eklenen Video
  Aile hekimliği nereye gidiyor?

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- Sağlık Bakanlığı
- AHUZEM
- AHEF
- TAHUD
- Dünya Sağlık Örgütü
- WONCA
- Sağlıkta Buluşma Noktası
- Sosyal Güvenlik Kurumu
- T.C. Kimlik numaranızı öğrenin
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.